Aydın BARUŞ / Malatya Valisi

9. Malatya Anadolu Kitap ve Kültür Fuarı

 İnsan hayatı hakikate ulaşma arayışıyla geçer.  Hakikate yani gerçeğin bilgisine ancak bilgi ve tefekkürle ulaşılır. Bilgiye ve tefekküre açılan kapının anahtarı ise gerçeğe ulaşma merakıdır. Her bireyin çevresinde ve dünyada olanları anlama merakı sayesinde edindiği bilgi hakikate ulaşma çabasında ona yol gösterir. Bilgiye erişmenin en isabetli yolu ise okumaktır. Okumak yeni bilgiler edinme merakımıza cevap verdiği gibi aynı zamanda tefekkür okyanusuna yelken açmamıza da vesile olur. 

       Okumanın ve tefekkürün en önemli kaynağı kitaptır. İnananlara hidayet kaynağı ve rehber olarak gönderilen Yüce Kitabımız “Oku!” emriyle başlar. Böylelikle okumak hakikati kavramanın ve hayatımıza buna göre yön vermemizin vazgeçilmez bir yöntemi olarak bizlere sunulmuştur.

Her kitap farklı bir dünyayı içinde taşır. Bireyin kendi dünyasını zenginleştirmesi ve hayata farklı cephelerden bakabilmesi için her kitap alternatif bir olanaktır. Okumak, insanın yaşam ufkunu genişletmesi, bireysel yaşam kalitesini artırması, sosyal hayat ve kültür seviyesini yükseltmesi en güzel seçenektir. Bu nedenle hayatı yeni öğrenmeye başlayan ilköğretim çağındaki yavrularımıza, benlik kaygısı ve kimlik karmaşası yaşayan ortaöğretim çağındaki gençlerimize, aile yönetimi ve sosyal hayatta başarı arayan yetişkinlerimize; kısacası her yaşta ve her düzeydeki vatandaşımıza kitap okumanın ehemmiyetini azami ölçüde anlatmak ve hissettirmek toplumsal bir meseledir.  

Okumanın önemini anlatmak, kitap sevgisini geliştirmek, insanımızın bilgi kapasitesini zenginleştirmek ve güncel meselelere duyarlılığını artırmak amacıyla düzenlenen kitap fuarları bu açıdan toplumsal bir önem taşımaktadır.

Bu duyarlılık anlayışıyla, tarih boyunca medeniyetimizin kültür ve fikir hayatına eşsiz katkılar sunan güzide şehrimiz Malatya için bir gelenek haline gelen kitap ve kültür fuarında etkinliklerimizi artırarak ve çeşitlendirerek 7’den 70’e kitapsever halkımızı kitaplarla buluşturmanın haklı gururunu yeniden yaşıyoruz.

Valiliğimiz ve Büyükşehir Belediyemizin iş birliği ile organize edilen, bu yılki temasını yakın zamanda kaybettiğimiz Merhum Şair ve Fikir insanı Sezai Karakoç’a atfettiğimiz 9. Malatya Anadolu Kitap ve Kültür Fuarımız, 13-22 Mayıs 2022 tarihleri arasında Malatya Büyükşehir Belediyesi Fuar Merkezimizde düzenlenecektir. Fuarımızın açılışı 13 Mayıs 2022’de saat 14.00’da yapılacak olup her gün saat 10.00 ile 21.00 arasında ziyarete açık tutulacaktır. 

Fuar süresince, okuma sevdalıları ve gençlerimiz yüzlerce yayınevinin stantlarında sergilenecek olan kitaplara ulaşma ve satın alma imkanına kavuşma yanında imza etkinliklerine katılacak olan ünlü veya yeni yazarlarla birebir tanışma fırsatı bulacak, yine fuar kapsamında düzenlenecek olan Yazar-STK buluşmaları, Yazar-Okur Buluşmaları, Konferans-Söyleşi ve Panel etkinlikleri Malatya’nın kültür ve fikir hayatına eşsiz katkılar sunacaktır. 

Malatya 9. Anadolu Kitap Fuarının Muhterem Malatya halkı ve bölgemiz insanı için kültür hayatımıza son derece önemli katkıları olacağına, geleceğimizin teminatı çocuklarımızın, gençlerimizin ve tüm halkımızın kitap ve okuma sevgisine ivme kazandıracağına yürekten inanıyor, tüm halkımızı Kitap ve Kültür Fuarımıza davet ediyorum.

Aydın BARUŞ

Malatya Valisi