Selahattin GÜRKAN / Büyükşehir Belediye Başkanı

TÜM KİTAPSEVERLERİ KİTAP FUARIMIZA BEKLİYORUM

İçinde bulunduğumuz çağda, gelişen teknolojiyle birlikte bilgi en büyük güç haline gelmiştir. Zaten tarih boyunca insanlık bilgiye ve bilge insanlara büyük önem atfetmiştir. İnsanlık, bilgi ve bilgeler sayesinde her zaman yolunu bulmuş, bilgiyi ilişkilerine hâkim kıldığı zamanlarda ise aydınlık ve gelişmişlik seviyesinin zirvelerine tırmanmıştır.

 

Mensubu olduğumuz İslam Dini de bilgiye çok büyük önem vermekte olup, Kutsal Kitabımız Kur’an-ı Kerim’in ilk ayeti “Oku” dur. Yine Peygamber Efendimiz ‘İlim Çin’de dahi olsa gidip onu alınız’ buyurmaktadır. Hz. Ali ‘Bana bir harf öğretenin kölesi olurum’ derken bilgiye verilen önemi gözler önüne sermektedir. Yine Gazi Mustafa Kemal Atatürk de bilgi ve bilgiye ulaşmanın ilk adımı olan okumaya dikkat çekmek için ‘Ben çocukken fakirdim. İki kuruş elime geçince bunun bir kuruşunu kitaba verirdim. Eğer böyle olmasaydım, bu yaptıklarımın hiç birisini yapamazdım" diyerek başarının yolunun kitap okumaktan geçtiğine işaret etmektedir.

 

Kitabın hayatımızdaki yeri ve öneminin farkında olarak, her yıl geleneksel olarak Kitap Fuarı düzenliyoruz. Ancak, geçtiğimiz 2 yıl içerisinde yaşanan pandemi nedeniyle ara verilen Kitap Fuarımız, bu yıl çok daha geniş bir katılımla düzenlenecek.

 

9. Malatya Anadolu Kitap ve Kültür Fuarımız bu yıl, baştan sona yeniden inşa ettiğimiz Yeni Kongre ve Fuar Merkezinde düzenlenecek. Yeni Kongre ve Fuar Merkezi; 9000 metre kapalı alanı, 3000 metrekare etkinlik alanı olmak üzere toplam 15.000 metrekare kapalı alanı ile yayınevlerini ve kitapseverleri ağırlayacak.

 

Bu yıl merhum Şair Sezai Karakoç anısına düzenlediğimiz Fuarımızın onur konuğu ise Yazar-Felsefe ve Bilim Tarihçisi Prof. Dr. İhsan Fazlıoğlu olacak. 13-22 Mayıs 2022 tarihleri arasında kapılarını kitapseverlere açacak olan Fuarımıza 320 yayınevi katılıyor. Fuara, 300’ü aşkın yazar katılacak olup, yazarların katılımı ile 1000’ den fazla  etkinlikle  ile imza günü etkinliği düzenlenecek. Ayrıca, ilimiz genelindeki yine 200'den fazla okulda da yazar öğrenci buluşması gerçekleştirilecek.

 

10 gün boyunca birçok etkinliğin gerçekleştirileceği Kitap ve Kültür Fuarı’nda, 100' ze yakın konferans, panel ve söyleşi düzenlenecek. 

 

Düzenleyeceğimiz 9. Malatya Anadolu Kitap ve Kültür Fuarımıza komşu illerden de çok büyük sayıda kitapseverin katılacağını düşünüyor ve tüm kitapseverleri fuarımıza beklediğimizi belirtmek istiyorum.

Selam ve Saygılarım ile…

Selahattin GÜRKAN

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı